SJAJNE VESTI PODSEĆAJU
Vladika Petar II Petrović Njegoš rodio se 13. novembra 1813. godine na Njegušima. Bio je jedan od najvećih srpskih pesnika, kao i vladar Crne Gore. Njegoš se smatra utemeljivačem moderne crnogorske države.
Bio je prvi crnogorski vladar koji je uspostavio vlast preko organa Senata, Gvardije i Perjanika i uveo je obavezu plaćanja poreza, u narodu poznat kao „harač“. Njegošev slogan „Ja sam vladar među varvarima, a varvarin među vladarima“ dovoljno govori o njegovim razmišljanjima prema svom narodu.
Svoje školovanje započinje 1825. godine u Cetinjskom manastiru, zatim u manastiru Topla kod Herceg Novog. Tadašnji vladar Crne Gore, njegov stric Vladika Petar, mu dovodi za učitelja Simu Milutinovića Sarajliju koji ga uči književnosti, istoriji i filozofiji. Za njega je stric imao velike planove pa ga je za svog naslednika proglasio 20. januara 1827. godine. Kada je Vladika Petar umro 1831. godine, Njegoš se zakaluđerio sa 18 godina i preuzeo upravu nad Crnom Gorom. Odlazi 1833. godine u Petrograd, gde je zavladičen, uzima ime Petar i od tada se potpisivao kao vladika Petar Petrović.
Bio je verski i svetovni poglavar srpskog naroda u Crnoj Gori, ali je na početku svoje vladavine počeo da uvodi red i modernizuje društvo i državu. U tom pravcu radio je na podizanju škola, osnivao je sudove, pravio puteve. Sve u svemu za to vreme Crna Gora izrasta u malu, ali kulturnu i uređenu državu. Bio je veliki borac za oslobođenje i ujedinjenje svih Srba.
Za novčanu pomoć koju je dobio u Rusiji, 1833. godine odlučuje se da kupi štampariju i nabavlja veliki broj knjiga za crkvene potrebe, kao i za svoju ličnu biblioteku. Njegoš 1834. godine na Cetinju otvara štampariju i svetovnu školu koja je radila u Cetinjskom manastiru. Iste godine štampa i prvu zbirku od deset pesama, od kojih se ističu: Zarobljeni Crnogorac i Crnogorac k svemogućem Bogu. Takođe štampa i izdaje četiri junačke pesme: Pjesma za Vida i Mirčetu, Vuk prijatelj ovčji, Udarac na Martiniće i Lijek jarosti turske.
U Beogradu 1845. godine objavljuje svoje delo Luča mikrokozma, koju je posvetio svom prosvetitelju i učitelju, Simi Milutinoviću Sarajliji. U štampariji jermenskog monaškog reda Mehitarista, u Beču 1846. i 1847. godine objavljuje svoje najveće i najznačajnije književno delo poznato širom sveta „Gorski Vijenac“. U njemu opisuje gotovo svu prošlost svog naroda, njegov moral, kulturu, psihologiju i tradiciju. Ovo delo je svrstano među vodeće u jugoslovenskoj književnosti i bio je obavezan u školskoj lektiri.
Njegovo poslednje delo je Lažni car Šćepan Mali, objavljeno je u Trstu 1851. godine. Ljubomir Nenadović, posthumno objavljuje njegovo delo „Slobodijada“ u Zemunu, 1854. godine.
Kao mlad razboleo se u proleće 1850. godine i svi pokušaji da se izleči nisu ga mogli spasiti od smrti. Da bi se izlečio otišao je u Italiju, no na žalost umro je 10. oktobra 1851. godine na Cetinju. Sahranjen je u maloj kapeli na Lovćenu, koja je srušena u Prvom svetskom ratu. Nakon toga njegovi ostaci se prebacuju u Cetinjski manastir, a potom u obnovljenu kapelu 1925. godine.
Jugoslovenska vlada mu se odužila za sva njegova dela tako što mu je podigla velelepni mauzolej na vrhu Lovćena. Tu i dan danas počiva najveći vladar i najveći srpski pesnik Petar Petrović Njegoš. Slava mu.
SLAVA MU
Morate se ulogovati da bi postavili komentar Login