SJAJNE VESTI ZA NOVI SAD I SRBIJU
Novi Sad je u konačnom poredku osvojio 7 mesto u izboru za „Najbolja destinaciju 2016“. Ovu prestižnu nagradu Novi Sad je uspeo da dobije u konkurenciji 20 nominovanih turističkih destinacija Evrope, a koju je organizovao „European Best Destinations“. Nominovan je za titulu „Najbolja destinacija 2016.“ na inicijativu European Best Destinations, a svi koji su želeli da glasaju za najbolju destinaciju mogli su na njihovom sajtu da se informišu o turističkoj ponudi Novog Sada.
Kako kažu u Turističkoj organizaciji Grada Novog Sada ovo je izuzetno veliki uspeh za Novi Sad koji se našao na listi najboljih evropskih destinacija. Pre nekoliko nedelja objavili smo da se Novi Sad nalazi u vrhu ove liste sa najvećim brojem glasova i bio je potencijalni kandidat za najbolju destinaciju u 2016. godini, ali sad au konačnom zbiru svih glasova ipak je zauzeo ne tako lošu 7 poziciju.
Ovaj Vojvođanski grad je kao najbolje rangirana destinacija van Evropske Unije, bio ispred gradova kao što su Brisel, Milano, Prag, Rim, London. Ove godine titulu najbolje evropske destinacije je ovog godine poneo grad Zadar.
„European Best Destinations“ je evropska krovna organizacija za promociju evropske kulture i turizma, a čije članstvo čini čak 355 turističkih organizacija širom Evrope. Njen rad i godišnja priznanja za koja redovno glasaju stotine hiljada putnika širom planete, direktno utiču na promociju nagrađenih destinacija koje zatim beleže rast globalnih turista i investitora. Nedavni primeri nagrađenih destinacija kao što su Porto i Bordo, učinili su te gradove posebno atraktivnim za posetioce iz Amerike i Azije, ali i unutar Evrope. Sajt „European Best Destinations“ mesečno posećuje preko 2,5 miliona posetilaca, uz desetine hiljada pratilaca na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Pinterestu. Njihove aktivnosti prati i medijski domet koji se meri u desetinama miliona gledalaca.
Novi Sad / Újvidék / Neusatz je već tri veka, koliko postoji pod tim imenima, prostor raznolikog, bogatog kulturnog nasleđa mnogih naroda koji u njemu žive. Materijalna i nematerijalna kulturna baština stvarana u prošlim vekovima osnov je na kome počiva interaktivna mreža naučnih i kulturnih institucija, što Novi Sad danas čini prostorom aktivnog susreta kultura i različitih identiteta. To je grad muzeja, galerija, manifestacija od kojih je muzički festival EXIT stekao internacionalna priznanja i neospornu prepoznatljivost.
Poslednjih godina se u odnosu na tradicionalnu kulturnu produkciju grupišu programi i dešavanja u okviru nove kulturne matrice – ka avangardi i alternativi, čiji je programski epicentar Studentski kulturni centar, a prostorni epicentar – Kineska četvrt. Nova kreativna energija koja deluje na prostoru Kineske četvrti deo je ideja i aktivnosti koje su kandidovale Novi Sad za Omladinsku prestonicu Evrope i Evopsku prestonicu kulture 2021.
Novi Sad posetioce takođe privlači svojom uređenošću, sigurnom ukotvljenošću uz Petrovaradinsku tvrđavu – Gibraltar na Dunavu, različitim jezicima koje govore njegovi stanovnici, ritmom koji odudara od užurbanog, haotičnog gradskog vremena. U okolini urbanog gradskog jezgra koje obeležavaju barokne, neorenesansne, klasicističke i bauhaus građevine, su izletišta, očuvani eko sistemi i kompleks pravoslavnih manastira na prostoru Nacionalnog parka Fruška gora. Salaši, čarde i vinski putevi na obodima Novog Sada posetiocima pružaju mogućnost da dožive svo bogatstvo gastronomije i seoskih običaja.
Novi Sad je grad koji svojim urbanim središtem i ruralnim okruženjem posetiocima nudi agendu neverovatne sadržajnosti. Svaki posetilac prema svom unutrašnjem osećaju za lepo i prijatno, atraktivno i veselo, korisno i pristupačno može stvoriti sopstveni ugođaj upoznajući sve slojeve prošlosti i sadašnjosti Novog Sada.
Novi Sad, grad na Dunavu, grad evropske istorije i tradicije i balkanske gostoljubivosti je iskustvo koje vam nedostaje.
NOVI SAD GRAD KULTURE
U Novi Sad treba doći i zbog neponovljive sadržajnosti urbanog centra koji obeležavaju pravoslavne, katoličke, protestantske crkve i sinagoga, barokne, neorenesansne, klasicističke, bauhaus građevine kao i one građene u stilu moderne. Tragove burne istorije i mnogih kultura koje su se smenjivale i prožimale moguće je pronaći u muzejima i galerijama, a među najznačajnijima su Muzej Grada Novog Sada (matična zgrada je na Petrovaradinskoj tvrđavi), Muzej Vojvodine, Galerija Matice srpske, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Galerija likovne umetnosti Poklon-zbirka Rajka Mamuzića, Atelje 61, Prirodnjačka zbirka…
PETROVARADINSKA TVRĐAVA
Petrovaradinska tvrđava – “Gibraltar na Dunavu”, građena je između 1692. i 1780. po sistemu markiza Sebastijana Vobana (Sébastien de Vauban). Prostire se na površini od 112 hektara. Tvrđava ima Gornji i Donji grad (Podgrađe). Gornjim gradom dominira Toranj sa satom čija velika kazaljka pokazuje sate, a mala minute. Jedinstvena atrakcija Tvrđave je četvorospratni komunikacijsko-odbrambeni sistem dužine 16 km koji je u dužini od oko 1 km dostupan posetiocima. U podnožju Tvrđave nalazi se Rimokatolička crkva sv. Juraja sa samostanom izgrađena u baroknom stilu između 1701. i 1714.
NOVI SAD GRAD EXIT-a I DRUGIH FESTIVALA
Preko dve stotine festivala, manifestacija i događaja se održavaju u gradu i okolini. Među njima se prema značaju i prepoznatljivosti izdvaja EXIT festival. Exit je više puta nagrađivan letnji muzički festival, koji se održava svake godine na Petrovaradinskoj tvrđavi od 2000. godine. Mnogi ga smatraju najboljim festivalom na svetu. Proglašen je najboljim evropskim festivalom u kategoriji veliki evropski festivali 2013. godine, od strane European Festival Award, a 2016. godine ja proglašen najboljim evropskim letnjim festivalom od strane European Best Destination.
FRUŠKA GORA
Područje Fruške gore su od praistorije naseljavali brojni narodi. Multietničko stanovništvo koje danas ovde živi čuva istorijsko pamćenje o svom poreklu, nacionalne vrednosti, bogato folklorno nasleđe, književnost, muziku i pesme lokalne sredine, tradicionalan način života što predstavlja značajan turistički potencijal. Među najznačajniju kulturnu baštinu Fruške gore ubrajamo 16 srpskih pravoslavnih manastira. Bogatsvo prirode: flora, fauna, pejzaži, termalni izvori – banje, jezera predstavljaju osnov za turizam posebnih interesovanja, rekreativne i izletničke programe. Fruška gora je područje dobrih vina među kojima su: bermet, frankovka, rizlingportugizer, ausbruh…
SALAŠI, ČARDE I GASTRONOMIJA
U Novom Sadu i okolini se uvek dobro jelo i to bez žurbe. Salaši, čarde i vinski putevi na obodu gradskog područja pružaju mogućnost za neponovljivi gastronomski užitak, često kombinovan sa tradicionalnim, veselim seoskim svetkovinama. U ambijentu karakterističnom za vojvođanska seoska domaćinstva u hladu voćnjaka, uz tradicionalnu hranu i dobra vina, možete bar za trenutak usporiti vreme i uživati.
SJAJNO!
Morate se ulogovati da bi postavili komentar Login